Skrita bremena AD
Le manjši delež bolnikov z zmernim do hudim atopijskim dermatitisom (AD) prejema sistemsko zdravljenje in kar tretjina ni zadovoljna z uspešnostjo zdravljenja, poudarja doc. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana. Zato se kaže potreba po višjih ciljih zdravljenja za optimalno oskrbo bolnikov.
Dedne bulozne epidermolize in sodobne možnosti zdravljenja
Dedna bulozna epidermoliza je skupina genetsko in klinično heterogenih bolezni, za katere je značilna krhkost kože in sluznic z nastankom mehurjev in ran kot odziv na manjše mehanske poškodbe. Kakšna je klinična slika? Kateri so pomembni zapleti bolezni? Kakšne možnosti zdravljenja imajo bolniki? Piše Olga Točkova, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatološke klinike UKC Ljubljana.
Na kratko s simpozija EADV 2025: o psoriazi v 30 sekundah
Na nedavnem simpoziju Evropskega združenja za dermatovenerologijo (EADV) so predstavili tudi nova dognanja v zdravljenju luskavice. Zakaj je pomembno zaviranje interlevkina 36? Zakaj je pomembno, kdaj po pojavu bolezni se začne zdravljenje z biološko terapijo? Katere učinkovine bodo stopile v ospredje v prihodnosti?
Kaj je odmevalo na letošnjem EHSF?
Na nedavnem 14. kongresu Evropske fundacije za hidradenitis suppurativo (EHSF) je bil najpomembnejši in najzanimivejši del kongresa posvečen novim evropskim priporočilom za obravnavo hidradenitisa suppurative. Piše asist. Bor Hrvatin Stančič, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Novosti s kongresa AAD
Na kongresu Ameriške akademije za dermatologijo (AAD) so bile predstavljene najnovejše raziskave, terapevtski pristopi in inovacije v dermatologiji. Ta pomembni dogodek je združil vodilne strokovnjake, ki so prikazali ključne rezultate kliničnih študij ter napredne pristope v diagnostiki in zdravljenju kožnih bolezni. Kaj je stopilo v ospredje?
Vpliv »biotikov« pri pojavnosti AD
Neravnovesje v črevesni mikrobioti lahko vodi v spremenjen imunski odziv, ki prispeva k razvoju vnetnih kožnih obolenj, kot so AD, psoriaza in akne. Disbioza pogosto nastopi pred kliničnim pojavom AD, kar potrjuje povezavo med zdravjem črevesja in kože. Obsežna krovna metaanaliza, ki je vključevala več kot 120.000 udeležencev, je ocenila vpliv prehranskih intervencij na pojavnost in resnost AD pri otrocih.
Aktinične keratoze skozi štiri temeljna vprašanja
Kako prepoznati in kako diagnosticirati aktinične keratoze? Zakaj jih zdravimo? Kdaj pomisliti, da ne gre več za predrakavo spremembo, temveč ploščatocelični karcinom? Preverite v kvizu, ki smo ga pripravili skupaj z doc. dr. Katarino Trčko, dr. med., spec. dermatovenerologije z UKC Maribor.
Izotretinoin in ponovitev aken
Učinkovito zdravilo proti aknam izotretinoin, ki je sicer edino na trgu zmožno vzpostaviti remisijo aken, pri dobršnem delu bolnikov ne doseže dolgotrajnih rezultatov in je treba zdravljenje ponoviti. Kateri dejavniki vplivajo na tveganje za ponovitev, so ugotavljali raziskovalci študije, nedavno objavljene v reviji JAMA Dermatology.
Dolgoročno zdravljenje mladostnikov z atopijskim dermatitisom
Sistemsko zdravljenje zmernega do hudega atopijskega dermatitisa se je po več kot enoletnem spremljanju odraslih bolnikov izkazalo za varno in učinkovito, kar podpira več randomiziranih kliničnih študij. Za adolescente do sedaj podatkov za obdobje, daljše od enega leta ni bilo na voljo. Kakšne so ugotovitve sveže objavljene raziskave?
»Sugar-sag«: vpliv glikacije na staranje kože
Staranje kože spodbujajo različni eksogeni in endogeni dejavniki, tudi presnovni procesi. Produkti glikacije se sčasoma nalagajo v tkivih ter so povezani s pospeševanjem vnetnih in oksidativnih procesov, ki se med drugim izražajo kot staranje kože. Kateri so glavni viri izpostavljenosti glikaciji, zakaj je proces cenjen v kulinariki in kako naravno omejiti njegov škodljivi vpliv? Preverite v kvizu.