Novosti z letošnjega kongresa EHSF
Med 7. in 9. februarjem 2022 je potekal 11. kongres združenja EHSF. Program je sistematično zajel vse vidike bolezni hidradenitis suppurativa, genetske in molekularne raziskave o patogenezi bolezni, epidemiologijo v različnih delih sveta, klinične raziskave, rezultate preskušanj novih zdravil in priporočila za klinično obravnavo bolnikov. Piše izr. prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med.
Imunosupresivna zdravila in cepljenje proti covidu-19
Ali lahko imunosupresivna zdravila, s katerimi se zdravijo bolniki z imunsko pogojenimi boleznimi, kot je luskavica, zmanjšajo učinkovitost cepiv proti covidu-19? Raziskave, ki merijo humoralni in celični imunski odziv po cepljenju, so pomembne za razumevanje vpliva imunosupresivnih zdravil na imunogenost cepiv, meni avtorica, ki je opravila pregled raziskav in izsledke objavila v publikaciji Lancet Rheumatology. (1)
Upadacitinib za zdravljenje atopijskega dermatitisa
Upadacitinib je zaviralec JAK, ki je bil v Evropi do nedavnega odobren za zdravljenje revmatoidnega artritisa, psoriatičnega artritisa in ankilozirajočega spondilitisa, od avgusta naprej pa je odobren tudi za zdravljenje mladostnikov (starejših od 12 let) in odraslih z zmerno do hudo obliko atopijskega dermatitisa (AD). V primerjavi z drugimi zaviralci JAK nekoliko močneje inhibira JAK1 kot JAK2/3 in tirozinsko kinazo 2.
Nova spoznanja o patofiziologiji in nove terapevtske možnosti
V zadnjih letih oziroma desetletju je bil pri zdravljenju atopijskega dermatitisa (AD) dosežen pomemben napredek tako glede novih spoznanj o patofiziologiji bolezni kot posledično tudi o možnih terapevtskih tarčah.
Glavno besedo imajo pridružene bolezni
Nobeno cepivo proti covidu-19 ni kontraindicirano za bolnike z luskavico ne glede na to, s čim so zdravljeni, saj gre za mrtva cepiva. »Bolnikom svetujemo, da se cepijo, predvsem zaradi pogostih pridruženih bolezni, ki so tveganje za okužbo z virusom oziroma za težji potek covida,« pravi specialistka dermatovenerologije Aleksandra Bergant Suhodolčan, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
»Luskavica je izginila, a ni pozabljena«
Velik napredek pri zdravljenju luskavice se kaže tudi tako, da v kliničnih raziskavah učinkovitosti zdravila ne preverjajo več v primerjavi s placebom, temveč z drugim, običajno do tedaj najučinkovitejšim zdravilom, s tem pa se ne zvišujejo le cilji kliničnih raziskav, temveč tudi cilji zdravljenja. O najnovejših dognanjih in dosežkih na tem področju smo se pogovarjali s priznanim dermatologom prof. Diamantom Thaçijem, direktorjem univerzitetne bolnišnice Schleswig-Holstein iz Lübecka.
Če bolnik ne sodeluje, ni uspeha
Naravni potek bolezni hidradenitis suppurativa vodi v poslabšanja in trajne poškodbe kože, ki jih lahko spremljajo hude psihične obremenitve bolnika in slaba kakovost življenja. Gre za eno od bolezni, ki pri obravnavi zahtevajo veliko multidisciplinarnega povezovanja ter tudi sodelovanja bolnika, sta si enotni dermatologinja izr. prof. dr. Mateja Dolenc-Voljč, dr. med., in kirurginja Urška Kogovšek, dr. med.
Kaj še manjka v paleti zdravil proti luskavici?
PASI 100 pri okoli 60 % bolnikov in PASI 90 pri več kot 80 % so dosežki zdravljenja, ki spreminja življenje bolnikov z luskavico v plakih (vulgarna luskavica). Še vedno pa ostaja izziv sicer redkejša pustulozna oblika luskavice, kjer nobeno doslej v Sloveniji registrirano biološko zdravilo za zdravljenje luskavice še nima indikacij. V prihodnosti bodo raziskovalci verjetno dokazali, da gre tu v resnici za drugo vrsto bolezni, razmišlja asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Pomembna sta individualen pristop in vztrajnost
Evropske smernice za zdravljenje atopijskega dermatitisa (AD) svetujejo stopenjsko zdravljenje bolezni, a vedno je treba upoštevati individualno klinično raznolikost in izbrati individualen pristop, svetuje asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatološke klinike UKC Ljubljana.
Cilj se zvišuje
Vse boljše poznavanje zapletene imunologije v ozadju luskavice nas je pripeljalo do vse učinkovitejših bioloških zdravil in velikih sprememb za bolnike, smo izvedeli na Dermatološkem vikendu v Portorožu. Prof. Brian Kirby, dr. med., je v pogovoru z nami poudaril, da imajo najboljše obete tisti bolniki, ki jim na učinkovito zdravljenje ni treba čakati predolgo.