AD pri otrocih in odraslih – kaj je drugače?
Doc. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana predstavi ključne značilnosti in klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) pri mladih in odraslih bolnikih. Kdaj in zakaj je diagnosticiranje izziv? Kakšno je sodobno zdravljenje?
Dedne bulozne epidermolize in sodobne možnosti zdravljenja
Dedna bulozna epidermoliza je skupina genetsko in klinično heterogenih bolezni, za katere je značilna krhkost kože in sluznic z nastankom mehurjev in ran kot odziv na manjše mehanske poškodbe. Kakšna je klinična slika? Kateri so pomembni zapleti bolezni? Kakšne možnosti zdravljenja imajo bolniki? Piše Olga Točkova, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatološke klinike UKC Ljubljana.
Učinkovitost in varnost zdravljenja AD z JAKi pri starejših
Kateri so izzivi zdravljenja starejših bolnikov z atopijskim dermatitisom (AD)? Katere možnosti zdravljenja z zaviralci Janusove kinaze (JAKi) in kdaj? Odgovore ponujajo rezultati večcentrične retrospektivne raziskave, ki so jo opravili italijanski raziskovalci.
Velika večina primarnih limfedemov ni diagnosticirana
Skoraj vsak bolnik, ki je doživel erizipel na eni nogi, ima že prisoten subklinični limfedem tudi na drugi, opozarja prim. doc. dr. Tanja Planinšek Ručigaj, dr. med., spec. dermatovenerologije, predstojnica Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana. Poudarja, da bi morali erizipel razumeti kot klinični opozorilni znak za limfedem ter pravočasno in preventivno ukrepati z bilateralno kompresijsko terapijo.
Na kratko s simpozija EADV 2025: o psoriazi v 30 sekundah
Na nedavnem simpoziju Evropskega združenja za dermatovenerologijo (EADV) so predstavili tudi nova dognanja v zdravljenju luskavice. Zakaj je pomembno zaviranje interlevkina 36? Zakaj je pomembno, kdaj po pojavu bolezni se začne zdravljenje z biološko terapijo? Katere učinkovine bodo stopile v ospredje v prihodnosti?